O Nas

Jesteśmy grupą patriotów, która kocha konie, polską tradycję i historię. Od większości tzw. grup rekonstrukcyjnych różnimy się tym, że uważamy się za prawdziwe polskie wojsko, szanujemy mundur, który nosimy, nie straszne nam trud, krew i znój i zawsze pamiętamy o tułaczce i trudzie żołnierza polskiego we wrześniu 1939 roku. Kultywujemy tradycje 8 pułku strzelców konnych, który stacjonował przed wojną w naszym mieście. Staramy się jak najwierniej odzwierciadlać wizerunek i zachowanie przedwojennej polskiej kawalerii, przywiązujemy bardzo dużą uwagę do szczegółów. Przez kilka ostatnich lat udało nam się skompletować dość sporo wyposażenia i ekwipunku, jakim posługiwali się kawalerzyści we wrześniu 1939 roku. Skupiamy się wokół klubu jazdy konnej Joker w Działowie, należącym do państwa Janiny i Piotra Madejów, którzy finansowo wspierają działalność klubu, utrzymują i udostępniają konie oraz pomagają nam przy organizacji imprez.

SAMSUNG DIGITAL CAMERA

Historia naszego klubu sięga 1997 roku, kiedy to w gospodarstwie rolnym w Działowie rozpoczęła się wspólna przygoda ludzi i koni. Należy w tym miejscu wspomnieć o naszych koniach weteranach Gniadej, Dinie vel Kasi, Dekadzie vel Nipie i końskiej młodzieży Plejadzie, Grawitacji, Demie, Jokerze i Dexterze ta ekipa była z nami od początku. W roku 1998 za sprawą Wojciecha Małkowskiego zatrudnionego na stanowisku trenera w klubie powstała sekcja ułańska. Sekcja działała bardzo prężnie towarzysząc wraz z końmi każdej imprezie patriotycznej. Już od roku 1998 wtedy zapisały się na stałe w kalendarzu imprezy takie jak rocznica wyzwolenia przez gen. Hallera Torunia 18 stycznia, 3 maja czy 11 listopada. W klubie działały dwie sekcje, sportowa w której skład wchodziły dziewczyny, oraz sekcja męska, ułańska. Już w tamtych latach mogliśmy się pochwalić sporymi sukcesami na zawodach sprawności ułańskiej tzw. militari (Ossów, Stara Miłosna, Poznań). Ułański kalendarz powoli wypełniał się coraz większą ilością imprez. Dwa razy udało się zorganizować zawody militari także w Chełmnie, które zgromadziły sporo ułanów ciesząc się dużym uznaniem. Bardzo dużym wydarzeniem które odbiło się szerokim echem w Polsce , był rajd z Krojant do Komańczy który odbył się w 2002 roku przemierzyliśmy konno ponad 1200 km, jada szlakiem 8 pułku strzelców konnych do Komańczy (Pomorze-Bieszczady) gdzie zakończył się jego szlak bojowy. Należy także wspomnieć o naszej słabości do gen. Hallera, otóż wyzwolił on nasze miasto oraz później miał majątek niedaleko Działowa, dlatego darzymy go sporą sympatią. Klika razy udało się przemierzyć szlak gen Hallera z Torunia do Pucka gdzie odbyły się słynne zaślubiny polski z morzem. Kilka razy odwiedziliśmy Jurczyce, miejscowość gdzie urodził, a co roku w pełnym umundurowaniu wraz z końmi bierzemy udział w nabożeństwie majowym przy figurce, którą ufundował i przy której modlił się kiedyś gen. Haller.

Do dnia dzisiejszego działalność klubu praktycznie się nie zmieniła, z tym, że wyjazdów jest o wiele więcej, organizatorzy wielu imprez uświetniają je naszą obecnością oraz pokazami władania szablą i lancą. Jedziemy wszędzie tam gdzie nas zapraszają byle spędzać jak najwięcej czasu z końmi, oraz uświadomić młodzieży historię naszego kraju. W roku 2007 dokonaliśmy pierwszego w historii powojennej polski rajdu na Wileńszczyznę, przemierzyliśmy wówczas szlak z Soleczników do Niemeczyna odwiedzając po drodze sporo rodaków przez których byliśmy bardzo gorąco witani.

19 sierpnia podczas XIX Zjazdu Kawalerzystów II RP w Grudziądzu od Mjr Zbigniew Makowiecki, wiceprezes Zrzeszenia Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie wręczył Klubowi Jazdy Konnej „Joker” w Działowie dekret przekazujący prawo do dziedziczenia tradycji 8. Pułku Strzelców Konnych w Chełmnie. 11 listopada 2007 podczas obchodów święta niepodległości wręczono nam sztandar pułkowy.